Szoboszlai Dominik
Ilyen soha többet nem lesz már. Március 30-án hajnalban Magyarországon egy órával előrébb állítjuk az órákat. Most, utoljára.
Óraátállítás utoljára lesz Magyarországon. Március 30-án hajnali 2 órakor 3 órára állítjuk az órákat, aztán soha többé nem kell már tekergetni a vekker mutatóit.
Mint azt a Ripost már megírta, az Európai Unió évekkel ezelőtt döntött az óraátállítás eltörléséről, de a megvalósítás elhúzódott. Most végre pont kerülhet a hosszú halasztgatás végére: 2025-ben végleg megszűnik a tavaszi és őszi óraátállítás, és hazánk a téli, vagyis a standard időszámításnál marad.
Az óraátállítás eltörléséről ugyan uniós döntés született, de azért nem volt egységes a folyamat, mert az egyes országok maguk dönthettek arról, hogy melyik időzónában maradnak. Magyarország mellett több más európai ország is úgy döntött, hogy a téli időszámítást tartja meg, míg például Spanyolország és Franciaország a nyári időszámításban marad. Az EU-n kívül több ország már évekkel ezelőtt megszüntette az óraátállítást. Oroszország 2011-ben döntött úgy, hogy egész évben a nyári időszámítást használja, de később visszaálltak a téli időszámításra. Az Egyesült Államokban is folyamatosan napirenden van a kérdés, de jelenleg csak néhány államban nincs óraátállítás. Ilyen például Arizona.
Állati hatások
Az óraátállítás nem csak az embereket érinti. A háziállatok ugyanis hozzászoknak az emberek napi rutinjához, ha az megváltozik, az megzavarja őket. Gazdák számoltak be arról a jelenségről, hogy a tejelő tehenek óraátállításkor napokig kevesebb tejet adnak, és hangosan bőgnek. A fejési idő változása felborítja a bioritmusukat. Többen számoltak be arról is, hogy óraátállításkor a kutyák és macskák hajnalban kérik az ételt, a megszokott időpont csúszása zavarja őket. Még a vadon élő állatokat is befolyásolhatja az óraátállítás, ugyanis az autópályák mellett, ha hirtelen több autó lesz reggel, az megzavarhatja a szarvasokat. Egy amerikai tanulmány szerint az állandó nyári időszámítás megelőzheti a vadbaleseteket.